درباره

پژوهشکده نوین شهر معنوی ثامن، یکی از معدود پژوهشکده های بین رشته ای کشور است که با دریافت مجوز از وزارت علوم و تحقیقات و فناوری از سال 1393 به تشکیل گروه های پژوهشی و مراکز تخصصی مبادرت کرده است. این مرکز پژوهشی به منظور استفاده از ظرفیت های دانشگاهیان، پژوهشگران و متخصصان در تأمین نیازهای علمی- پژوهشی مرتبط با حوزه مسائل شهری( فناوری و هوشمند سازی، هنر، معماری و شهرسازی، فرهنگی و اجتماعی و اقتصاد شهری) و ایجاد کانونی مناسب جهت تبادل افکار و ایده های تخصصی و پس از آن کاربردی نمودن نتایج حاصل شده، اقدام به راه اندازی پایگاه اشتراک دانش دُرج نمود است تا در عصر شکوفایی اطلاعاتی و ارتباطی، بستری جهت همکاری ارزشمند و پشتیبانی علمی، فنی و اجرایی جمعی از اساتید برجسته ملی و بومی و پژوهشگران این عرصه را فراهم آورد.

این پژوهشکده هم اکنون دارای پنج گروه پژوهشی:

1) معماری و شهرسازی، 2) فرهنگی و اجتماعی و زیارت، 3) اقتصاد شهری، 4) میراث فرهنگی و 5) ICT و هوشمند سازی است. در این پایگاه بر اساس اهداف پژوهشی گروه ها تلاش شده تا در فضایی مناسب و با رویکرد نوین در جهت تأمین محتوای علمی مورد نیاز وتشکیل میزهای مشترک پژوهشی که در بستر وب ایجاد شده؛ پژوهشگران، مدیران و نخبگان حوزه و دانشگاه را در کنار هم جمع نموده و با فراهم سازی بستر ارتباطات و تعاملات و نظارت های راهبردی بر طرح ها و پروژه ها، زمینه اجرا و پیاده سازی مطلوب تر اهداف عالی پژوهشکده را مهیا سازد. بی شک، این پایگاه علمی با بهره گیری و مشارکت نخبگان، مدیران، متخصصان و دانشگاهیان می تواند مسیر سر بلندی را طی نماید.

ویژگی های پایگاه اشتراک دانش دُرج:

1- ارائه منابع و محتواهای پژوهشی دیجیتال شامل: ابزارهای تحقیق، متون دیجیتال( کتاب، مقاله، نشریه، پایان نامه، درس نامه، اسناد، محتوای رسانه ای، تاریخ شفاهی و نقشه)، چند رسانه ای( تصویر، ویدیو و شنیداری) و برنامه های کاربردی( افزونه، موبایل و عمومی) در محیط وب.

2- امکان نمایه سازی و جستجو پیشرفته منابع پژوهش و دستاوردهای علمی گروه های پژوهشی پژوهشکده.

3- ایجاد بستر مناسب جهت انجام پروژه های انفرادی و گروهی به همراه امکان اشتراک منابع و ایده ها و انتخاب مجوز دسترسي به آنها.

4- امکان درخواست منابع و مستندات علمی دیجیتال از پژوهشکده.

5- راه اندازی شبکه اجتماعی پژوهشی در راستای اهداف و خط مشی پژوهشکده.

6- نمایه سازی(فهرست نویسی) تمام منابع علمی موجود در کتابخانه پژوهشکده.

7- دسترسی به شماره بازیابی منبع جهت دریافت اصل محتوا، موجود در کتابخانه پژوهشکده.